Piąte spotkanie TLUGu

Data: 2001-03-31

Miejsce: firma Pulsa, Gdańsk

Temat systemów plików zainicjowany na liście dyskusyjnej oraz na semiotwartym spotkaniu u Blizbora stał się pretekstem do zorganizowania kolejnego, oficjalnego spotkania.

Działania koordynacyjne wziął na siebie Kryg0r <krygor_z_oknet.com.pl>. Salę i komputer udostępniła firma Pulsa. Dodatkowy sprzęt przydźwigał Blizbor; była to główna maszyna na której przeprowadzaliśmy testy.

Jak już wspomniano tematem przewodnim były systemy plików, w szczególności ReiserFS, XFS i ext3.

Zanim jednak przystąpiliśmy do głównej części programu, konieczne było omówienie kilku spraw ogranizacyjnych i zakup napojów chłodzących :) Wanted zaprezentował kolekcję kubeczków Linuksowych i z wrodzonym instynktem handlowca pozbył się prawie całej zawartości plecaka. Na jego dnie zostały jeszcze kompakty Ximiana, którymi jednak TLUGowicze pogardzili...

Kryg0r rozdał garść skserowanych artykułów z LinuxPlus dotyczących filozofii działania filesystemów (z naciskiem na linuksowe systemy plików). Od tego tematu zaczął też swoją prezentację Blizbor - tzn. od teoretycznego wstępu. Przedstawił w zarysie rozwój tej dziedziny informatyki, począwszy od FATu i ext2, a na systemach z kroniką skończywszy. Duży nacisk położył na opisanie barier i wąskich gardeł istniejących w ext2, które utrudniają jego zastosowanie w wymagającym środowisku.

Krótką przerwę przeznaczyliśmy na zwilżenie spragnionych gardeł :) oraz na tradycyjne już przedstawianie się sobie wzajemnie (ekipa podlega ciągłym zmianom).

Druga część prezentacji Blizbora polegała na praktycznym przetestowaniu wzrostu wydajności wynikającego z zainstalowania ReiserFS lub XFS. W przeciwieństwie do poprzedniego testu Ex'a chcieliśmy sprawdzić rzeczywistą różnicę w tzw. warunkach bojowych. Najprostszym i jednocześnie w naszej opinii miarodajnym testem była rekompilacja kernela 2.4.x. Blizbor przygotował bazową instalację, która była kopiowana w całości na partycje ext2, ReiserFS i XFS. Chcieliśmy w ten sposób w pełni uwidocznić różnicę; w czasie kompilacji są przecież intesywnie używane: biblioteki, kompilator, katalog /tmp.

Ostateczny wynik wykazał około 15-20% wzrost szybkości kompilacji na Reiserze i XFS w stosunku do ext2. Oczywiście istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na zmianę tej wartości, jednak jasne jest, że różnica jest zauważalna. Ponadto nie należy zapominać, że oprócz szybszego działania, wymienione systemy plików obsługują tzw. journalling, czyli kronikę, w której zapisywane są wszelkie operacje. W przypadku awarii (np. wyłączenia zasilania) system odczytuje zapisane w kronice informacje i błyskawicznie przywraca właściwy stan plików. Jak wiadomo naprawianie ext2 przez fsck potrafi trwać bardzo długo, zwłaszcza przy dużych partycjach.

UWAGA!!! Tajne łamane/przez poufne. Poniżej publikujemy zdjęcie wykonane podczas spotkania przez aparat ukryty w guziku od koszuli tajnego agenta, który niepostrzeżenie wniknął w szeregi TLUGu. Szczęśliwie został on schwytany, a negatyw zniszczony.

Reprodukcja tego zdjęcia, jak również przedłużone wpatrywanie się, może być przyczyną trwałego kalectwa (ostrzega Minister Zdrowego Rozsądku).

TLUG (tajne/poufne), kliknij aby ponownie uruchomić Windows